Wuprawa do přichoda a zańdźenosće njeje iluzija – nabožna wěra do duše so k přirodospytej hodźi

By-li kosmonawt ze spěšnosću swětła (300.000 km/s) w swětnišću k najblišim hwězdam po puću był, by wón tamle po mało mjeńšinach dóšoł, mjeztym zo su ludźo na zemi štyri lěta starši bywali. Tak by so wón takrjec do přichoda podać móhł. To teoriji relatiwnosće z pjera Einsteina wotpowěduje: Čim spěšniši předmjet, ćim pomałši čas – štož při našich dotal technisce móžnych spěšnosćach lědma rólu hraje.

Ruski kosmonawt, kiž je 800 dnjow wokoło zemje lećał (z 28.000 km/h), bě na kóncu 0,02 sekundaj „młódši” hač čłowjek, kiž je na zemi wostał. Za na spočatku mjenoway efekt by wón 1.000.000.000 km/h přelećeć dyrbjał.

Po najnowšich wědomostnych pospytach w Šwicarskej je tež nawopačny puć přez čas móžny: Woni su neutriy, dźělčki nimale bjez masy, tak na 730 km dołhej čarje pod zemju pospěšili, zo su spěšniše hač swětło byli. To so drje k Einsteinskej teoriji njehodźi, ale wony wulki duch je sam přeco prajił, zo bychu jeho naslědnicy k nowym dopóznaćam přińć móhli. Fakt je: Štóž runja neutrinam swětło a kóždužkuli maćiznu přesćahuje, móhł sej woprawdźe do zańdźenosće wulećeć. Čas by wróćo bežał.

Časopis „P.M. Perspektive” so paradokskej wěnuje: Što by było, jeli něchtó do zańdźenosće pućuje, tamle swojeho pradźěda mori a z tym wuměnjenje swójskeho narodźenja zniči? Wotmołwa je z mojeho wida cyle jednora: To wězo njeńdźe, dokelž jenož zańdźenosć docpěješ, hdyž sy materiju někak wotbył („přesćahnył”) – potom pak hižo materielnje jednać njemóžeš.

Načasny čłowjek – tež wěriwy – ma porno prjedownikam dale a wjetše ćeže, sej tajke něšto kaž dušu předstajić móc. Bohosłowcy našeho časa sej w zjawnosći lědma zwěrja, nadźiju na wěčne žiwjenje na wobstaće njematerielneje čłowječeje duše podeprěwać. Fyzikarjo a matematikarjo pak dawno z modelemi eksperimentuja, kotrež su z plawsibelnym přirodowědnym ramikom za nabožny kosmos duše čłowjeka, njematerielneho koncentrata informacijow, kiž nas ze wšěmi před nami zemrětymi zwjazuje.

Eine Antwort to “Wuprawa do přichoda a zańdźenosće njeje iluzija – nabožna wěra do duše so k přirodospytej hodźi”

  1. Marko Says:

    http://www.tagesschau.de/ausland/cernfehler100.html

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s


%d Bloggern gefällt das: