Na zhromadźiznje přećelow Serbow w Praze

Sobotu dopołdnja w Serbskim seminarje w Praze: Towarstwo přećelow Serbow (Společnost přátel Lužice, SPL/TPS) zahaji swoju hłownu a wólbnu zhromadźiznu. Dotalny předsyda Petr Kaleta dale na čole organizacije steji, městopředsydaj staj Klára Poláčková a Miloš Malec. Dalši sobustawojo předsydstwa su: Petr Kalina, Petr Kadlec, Roman Baron a Josef Bartoň. K wólbnej komisiji słušeše z Piotrom Pałysom (Opole) pólski čłon SPL, kiž je znaty jako předsyda towarstwa „Pro Lusatia“.

Mjez přitomnymi běchu tež serbski čłon Jurij Łušćanski, Horstyměr Njebjo (Horst Himmel, tež spěchowacy čłon Domowiny) z Offenbacha, kiž je w Čěskej jako syn serbskeje maćerje a němskeho nana wotrostł a 1968 do zapada šoł, a Serbowka, rodźena w Zemicach (hlej link na stronu Zemic-Tumic). Wona w Praze bydli a bě kónc štyrcetych lět wobydlerka Serbskeho seminara.

W čiłej, přeco wěcownej a přijomnej diskusiji njewěnowachu so čłonojo jenož prašenju klětušeho financowanja rumnosćow w přizemju domu, ale tež temje, hač měł měsačnik towarstwa „Česko-lužický věstnik“ z wozwjewjenjom romana Bohumile Šretroveje „Chcu domoj“ pokročować. Čěski original romana wo Ćišinskim je so zhubił, a nětk jón młodźi Češa ze serbšćiny do čěšćiny přełožuja.

SPL ma 141 čłonow a chce k 100. róčnicy Domowiny na wšelakore wašnje přinošować. Prěni projekt je wustajeńca z fotami Clemensa Škody wo Wotrowskej młodźinje, kiž wisa w sydarni SPL.

Zemicy-Tumicy: http://de.wikipedia.org/wiki/Demitz-Thumitz

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s


%d Bloggern gefällt das: