Benedikt Cyž njech wotstupi

K krótkopowěsći Serbskeho rozhłosa krótki komentar:

„Znowa su njeznaći w Budyšinje nalěpili na němskorěčne pućniki čerwjene nalěpki z prašenjom „A serbsce?“ Prěnje běchu so póndźelu jewili a buchu wotstronjene. Wčera je społnomócnjeny za serbske naležnosće w Budyskim wokrjesu, Benedikt Cyž, akciju raznje wotpokazał a bjezzmysłowu mjenował. Wona wobškodźi wěcy a poćežuje tamny wažny projekt, mjenujcy zmylki na serbskorěčnych taflach a pućnikach skorigować, tak Cyž.“

1. Knjez Cyž prawnisce žane zdaće nima, akcija definitiwnje wěcy njewobškodźi – njech sej wotpowědne wusudy sudnistwow a wuprajenje tudyšich wěstotnych zarjadow wobhladuje.
2. Zo njeje jemu hańba, na směšny projekt zarjadow skedźbnić, kotryž jenož demonstruje, zo woni sami serbšćinu diskriminuja – zo lěta dołho rěčnje wopačne němske tafle wisajo wostanu, njeje předstajomne –, mje drje zadźiwa, ale wot běrokratije, hač němskeje abo serbskeje, tak a tak ničo njewočakuju.
3. Zo społnomócnjeny za serbske naležnosće akciju wotpokazuje, kotraž přećiwo ilegalnemu jednanju hamtow napřećo Serbam protestuje, je skandal. Najlěpje by było, zo wón nětk wotstupi.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s


%d Bloggern gefällt das: