Tři sekundy mjez nalěćom a nazymu – a dołhe čakanje na podlěćo pod hołym njebjom

Sněh na Šmrěčniku – a to 26. róžownika. To hišće njeje Zejlerjowe podlěćo. Zawčerawšim by moja wowka swoje 106. narodniny swjećiła, hdyž by samsnu starobu na zemi docpěła kaž „mała kucharka“. Ženje njezabudu, kaž je měšnik na pohrjebje mojeje wowki při jeje rowje stejo prajił: „Do paradiza njech će jandźeljo přewodźeja.“

A runje pjatk wuhladach w Katolskim Posole tute hrónčko w rozprawje předsydy TCM Jurja Špitanka wo koncerće w Budyskej tachantskej cyrkwi składnostnje spominanja na bitwu wokoło Budyšina před dwěsćě lětami. Pripódla prajene dobry přinošk, dźakowano awtorej skónčnje rozumju, čehodla su woni docyła tónle koncert činili.

W starych podłožkach namakach interview ze slědźerjom mozow, Ernstom Pöppelom. Tematisce podobny tekst je z lěta 2001 w syći přistupny, hlej deleka: W mozach čas njeběži, ale my skakamy wšě tři sekundy z jedneje kupy přitomnosće na druhu. Fascinowace wuchadźišćo za zwisk mjez časnosću a wěčnosću – k tomu móžeće tule knihu z wida přirodowědnikow, bohosłowcow a filozofow čitać.

Hladajo na zemske žiwjenje zastupuje Pöppel tezu „Čim starši, ćim lěpši“ (proba z knihi, horje scrollwać), štož pak jenož přitrjechi, jeli čłowjek nutřkownje hibićiwy wostanje. Potom je wón drje w starobje pomałši hač w młodosći, ale bóle koncentrowany a tohodla efektiwniši. Potajkim změje tež nazyma žiwjenja swoje lěpšiny.

Nětkole pak so młodźi, stari a ludźo srěnjeje staroby ćoplišich dnjow nadźijeja, srjedu budźe snadź dźesać stopnjow wjac hač dźensa. A ja so nadźijam, zo njetraja terminy potom předołho, zo bych hišće x-króć tři sekundy na zahrodźe sedźo z hosćom wječorne słónco wužić móhł. Jako znamjo nadźije sym sej najlóštnišu krawatu zwjazał – ale jenož na foće :-). Wěsće tola, zo paruju serbske drasty za muži …

http://de.wikipedia.org/wiki/In_paradisum

http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gehirnforschung-der-rhythmus-des-denkens-124315.html

Foto_Marcel_krawata

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s


%d Bloggern gefällt das: