Serbja na horje a w dole – čehodla z dialogom přeco hišće klaca

Štóž na horje steji, ma wjetši wobzor a praji sady kaž zo měł serbski lud "woprawdźe sobu postajeć směć a nic jenož towarstwo měć, kotrež lud zastupuje.". Druhi krosnowar so praša, hač "mamy my Serbja dosahajcy legitimowane zastupnistwo z mandatom, tež na wyšich runinach politiki za Serbow rěčeć." Wuslědk tajkich wuprajenjow: wulki přiklesk na zarjadowanju w dźiwadle na hrodźe, tak SN w rozprawje.

Na horje je rjenje, ale čłowjek je žiwy w dole. Nichtó w Alpach njeje sydlišća nad lodowcami twarił, ale cyle deleka. Tamle je bóle čerstwych łukow, ale mjenje wida. W Serbach sedźi iniciatiwna skupina za serbski sejmik na horje, Domowina w dole. Snadź so jónu wšitcy zetkamy na bjesadu – mjez dołom a wjerškom na hórskim pastwišću.

Wuměnjenje pak je, zo so woni na horje swojeho statusa wyšich měšnikow wzdadźa, kotřiž drje prawo maja, wo jednanjach ludu w dole po swojich hórskich měritkach sudźić, ale sami za zmištrowanje praktiskeho wšědneho žiwjenja přisłušni njejsu. Sym so sam wospjet k nim na wjeršk w Njebjelčicach podał. Bě dobrych rozmołwow, ale k woprawdźitemu dialogej na šěršej bazy bychu woni – kaž je so jim hižo w jich wotmołwach prašenjam Domowiny zešlachćiło – něšto kročelow dele přińć dyrbjeli.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s


%d Bloggern gefällt das: