Boža martra před brunym Budyšinom

W Ćemjercach steji poslednje znamjo serbskokatolskich kónčin takrjec před wrotami Budyšina. W starych časach bě město wuraz swobody, dźensa skerje njerozuma. Hornjołužiski centrum je z jědnaće procentami hłosow za NPD při wólbach do krajneho sejma w špihelu nadregionalnych medijow tajke něšto kaž "twjerdźizna nacistow". Kóždy štwórty woler je so za stronu w prawicarskim wobłuku rozsudźił: za NPD abo AfD.

Wabjenje za turistow a mjezynarodnych inwestorow resp. fachowcow z wukraja, kotrychž na dźěłowych wikach pytaja, to runjewon njeje. A dobre ramikowe wuměnjenje za wuwiće našeho serbskeho "biotopa" w dobrej atmosferje tež nic. Agresiwne pokiwy "Tule so němsce rěči!" maja w tajkim wolerstwje swôj towaršnostny humus. Potajkim je snadź dźensa wjac swobody we wsy, wězo nic w kóždej…

2 Antworten to “Boža martra před brunym Budyšinom”

  1. woler Says:

    Bruny Budysin, to je zaso tunja polemika Piwarca. W twojej Njeswacankskej gmjenje lepje njewupada: NPD 10,8% a AfD 15,5%.

    Na mjezynarodnych inwestorow hizo 25 let podarmo cakamy a fachowcy z wukraja dale cahnu, dokelz njebudu jaka tajcy placeni. Domorodni wezo tez nic, tohodla telko potencial njepokojnosce a zawesca.

    • piwarc Says:

      Haj wšak, njehladaj do Njeswačidła a scyła nic do Wulkeje Dubrawy, hdźež hišće hórje wupada, ale do gmejnow zarjadniskeho zwjazka Při Klóšterskej wodźe :-). – Ty sy wočiwidnje jenički na swěće, kiž do toho wěri, zo nima za měšćanske poměry wusahowacy wuspěch NPD w Budyšinje ničo z azylantami činić…

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s


%d Bloggern gefällt das: